Budowa Toruń Space Labs
W pierwszym kwartale 2024 roku na ul. Łokietka w Toruniu zostanie oddany kompleks Toruń Space Labs – ośrodek innowacyjnych badań technologicznych.
Kompleks Toruń Space Labs będzie miejscem twórczej wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu nowoczesnych technologii , m.in. kosmicznych, dotyczących robotyzacji obserwacji astronomicznych i budowy komponentów technologii satelitarnych. W liczącej niespełna 2000 m kw. przestrzeni ośrodka znajdą się pomieszczenia badawcze, wyposażone w zaplecze technologiczne, całoroczny namiot sferyczny oraz multimedialne sale demonstracyjne. Infrastruktura ta umożliwi prowadzenie wyspecjalizowanych badań przemysłowych i prac rozwojowych.
– Nowe miejsce na mapie Torunia, powstające z myślą o małych i średnich firmach z branży innowacyjnych technologii, które potrzebują do rozwoju nowoczesnych powierzchni biurowych, ale również specjalistycznych laboratoriów, przestrzeni badawczych i eksperymentalnych. Tu znajdą swoje miejsce, tu będą mogły przebywać i kreować swoje pomysły, sprawdzać ich efektywność, a potem wychodzić z tym na rynek – streścił ideę TSL prezydent Torunia Michał Zaleski. – Toruń Space Labs to projekt realizowany z myślą o przyszłości Torunia. Liczymy na to, że przyciągnie do naszego miasta kolejne firmy z branży nowoczesnych technologii z całego województwa.
Idea utworzenia Toruń Space Labs jako miejsca rozwoju innowacyjnej przedsiębiorczości pojawiła się w 2018 r. Miasto i jego partnerzy szukali najlepszej formuły finansowej i organizacyjnej dla tego przedsięwzięcia. Ostatecznie projekt będzie realizowany przez trzy podmioty: Toruńskie Laboratorium Biznesu (spółkę utworzoną przez Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych – Lidera Projektu), spółkę miejską Urbitor (Partnera Projektu) oraz przyszłego operatora infrastruktury TSL – Fundację Przedsiębiorczy Toruń. Na czele tego ostatniego stoi Paweł Żywiecki, od lat związany z rozwojem branży nowoczesnych technologii w Toruniu.
– Projekt Toruń Space Labs ma być kolejnym elementem ekosystemu, który od ośmiu lat staramy się rozwijać w ramach Toruńskiego Inkubatora Technologicznego. Przede wszystkim odpowiada na potrzeby działających w Toruniu firm technologicznych, m.in. z branży kosmicznej, które już dzisiaj liczą się na rynku polskim i światowym, realizując duże projekty, m.in. we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną. Ten obiekt da im nowe, ogromne możliwości rozwojowe – podkreślił Paweł Żywiecki, prezes Fundacji Przedsiębiorczy Toruń.
Na projekt miasto pozyskało fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Szacowana łączna wartość inwestycji to ponad 22 mln zł, z czego dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to ponad 15,3 mln zł.